Chytrá ochrana obyvatelstva při mimořádných událostech

 

 

Digitale Lagekarte

V rámci projektu „Inovativní a chytrá ochrana obyvatelstva při katastrofách“ od SmartCity Bamberg byla v roce 2023 vyvinuta první verze webové situační mapy. Tato mapa má umožnit velitelům zásahů interakci s různými zasahujícími složkami i mezi sebou navzájem, a to prostřednictvím webového rozhraní. Lze pomocí ní sledovat pohyb jednotek, vytvářet a sledovat hlášení o situaci i příkazy, a rovněž integrovat různé datové zdroje, jako je např. BayernAtlas.

Pro všechny, kdo se chtějí více seznámit s touto open-source aplikací, doporučujeme dokumentaci na GitLabu.

Ve druhé fázi vývoje, která probíhala od konce roku 2023 do poloviny roku 2024, byl dosavadní prototyp dále rozvinut. K tomu získal spolek Digitalraum Main-Donau-Moldau e.V. finanční podporu od nadace Versicherungskammer Stiftung.

Jako vedoucí projektu byl získán Jochen Dürst, který působí dobrovolně ve skupině podpory místního řízení zásahů (UG-ÖEL) a v katastrofické ochraně města Bamberg. Na technické realizaci se podílela firma Lion5 GmbH.

Cílem dalšího vývoje digitální situační mapy bylo zjednodušit její použití pro jednotky ochrany obyvatelstva a umožnit snadné začlenění různých organizací do systému. Nástroj by měl být dostupný prostřednictvím různých zařízení – mobilního telefonu, tabletu nebo počítače.

Koncept provozu

Aby bylo možné profesionálně využívat digitální situační mapu při mimořádných událostech v Bavorsku, je naším cílem zajistit pravidelnou údržbu softwaru (aktualizace) a vhodný hosting pro snadné nasazení během cvičení i reálných zásahů.

 

 

 

 

Třetí fáze vývoje

Aby bylo možné dále zvyšovat kvalitu open-source nástroje „Digitální situační mapa“, získal spolek Digitalraum Main-Donau-Moldau e.V. na podzim 2024 další finanční podporu.

Pro třetí verzi se nám podařilo získat nadaci Zukunftsstiftung Ehrenamt Bayern. V centru této třetí vývojové etapy je vizualizace a analýza historie pohybu jednotlivých jednotek v mapě.

Díky tomu bude možné zobrazovat aktuální polohy jednotek v reálném čase a zároveň ukládat a zpětně zobrazovat jejich trasu.

Konkrétně tato funkce umožňuje velitelům:

  • sledovat pohybové trasy jednotek,

  • analyzovat průběh zásahů,

  • přesně identifikovat, která území byla již prohledána,

  • a tím minimalizovat překryvy a optimalizovat využití zdrojů, zejména např. při pátracích akcích.